Scotus & Shelby Rising City Golf Teams Advance to State

FREMONT, Neb. – The Scotus and Shelby-Rising City golf teams will be making a trip west next week.

Scotus and Shelby-Rising City finished second and third at their district tournament in Fremont, advancing both teams to the state tournament in North Platte next week.

The Lady Shamrocks took silver with Kaitlyn Enderlin finishing 9th (108) and Kendra Wiese and MacKenzie Enderlin tying for 10th with a 109, along with Rylee Branting of SRC (109).

Emily Carstens shot a 123 to round out the Scotus top four, who shot a 449 on the day.

Shelby-Rising City’s Monica Hinkle finished tied for fourth overall, along with Fremont Bergan’s Georgia Winkle, who both shot a 102 at Elks Country Club.

Sydney Ziemba, who shot a 119, and Brenna Hourdersheldt, who played a 126, also helped the Lady Huskies, along with Branting, to a strong team finish, finishing with a total of 456.

SRC edged Omaha Brownell-Talbot, who had a team score of 458, two behind the Huskies. 

Bergan took team gold with a 428 as a team.

Abby Broderson of Boone Central was Monday’s individual winner, shooting a 94 at Fremont Golf Club.

Bergan’s Emma Witte was sixth with a 103 and Grace Pile of Oakland-Craig shot a 105 for seventh.

Right behind them was West Point-Beemer’s Madeline Erb with a 106, taking eighth.

Cecan Porter and Rena Ikeda-Hayes took second and third for Brownell-Talbot, with a 95 and 101, respectively.

All golfers in the top 12, along with the entire teams of Bergan, Scotus and Shelby-Rising City, automatically qualify for the Class C State Tournament at Lake Mahoney Golf Course in North Platte.

_________________________________________

FULL RESULTS

2017 DISTRICT C-2 GIRLS GOLF RESULTS:

Fremont Golf Club

October 2, 2017

————————-

Individual Qualifiers:

1. Abbigail Brodersen (9), Boone Central, 94

2. Cecan Porter (10), Omaha Brownell Talbot, 95

3. Rena Ikeda-Hayes (10), Omaha Brownell Talbot, 101

4. Georgia Witte (10), Archbishop Bergan, 102

5. Monica Hinkle (12), Shelby-Rising City, 102

6. Emma Witte (10), Archbishop Bergan, 103

7. Grace Pille (11), Oakland-Craig, 105

8. Madeline Erb (11), West Point-Beemer, 106

9. Kaitlyn Enderlin (12), Columbus Scotus, 108

10. Rylee Branting (12), Shelby-Rising City, 109

10. Kendra Wiese (12), Columbus Scotus, 109

10. MaKenzie Enderlin (10), Columbus Scotus, 109

———

Qualifying Teams:

Archbishop Bergan, 428

Coach: Jeremy Murman

Georgia Witte (10), 102

Emma Witte (10), 103

Lily Bojanski (10), 111

Anna Vobejda (11), 112

Kinley Shallberg (11), 130

Columbus Scotus, 449

Coach: Tanya Niedbalski

Kaitlyn Enderlin (12), 108

Kendra Wiese (12), 109

MaKenzie Enderlin (10), 109

Emily Carstens (12), 123

Maddie Neville (12), 126

Shelby-Rising City, 456

Coach: Lauren Rabourn

Monica Hinkle (12), 102

Rylee Branting (12), 109

Sydney Ziemba (11), 119

Brenna Houdersheldt (11), 126

Kalli Kilgore (12), 141

———

Final Team Scores:

Archbishop Bergan, 428

Columbus Scotus, 449

Shelby-Rising City, 456

Omaha Brownell Talbot, 458

Oakland-Craig, 471

Fullerton, 472

Central City, 497

Boone Central, 502

West Point-Beemer, 539

Arlington, 540

Cedar Bluffs, NTS

Stanton, NTS

We strive for accuracy. Report a typo, inaccuracy, or mistake here.

Share:
Comments