Class D Area Cross Country Results

PENDER – Area high school cross-country teams took part in THE Class D District 2 invite from the Twin Creeks Golf Course in Pender Thursday.

The 2017 NSAA State Cross Country Championships will be held at the Kearney Country Club on Friday, October 20.

State schedule: Class C girls (Noon); Class A girls (12:30 p.m.); Class C boys (1 p.m.); Class A boys (1:30 p.m.); Class D girls (2 p.m.); Class B girls (2:30 p.m.); Class D boys (3 p.m.) and Class B boys (3:30 p.m.).

GIRLS:

District D-2:

Top 15 Individuals:

1.  Haley Arens (12) Crofton 19:24.40
2.  Alison Stineman (10) Elkhorn Valley 20:42.90
3.  Lizbeth Ortega Ciriaco (12) Madison 20:56.40
4.  Bailey Patterson (11) Stanton 21:04.80
5.  Bree Eisenhauer (10) Bloomfield 21:29.20
6.  Daisy Korus (9) Humphrey-Lindsay Holy Family 21:52.00
7.  Tenna Beel (12) Stanton 21:52.60
8.  Jade Rickard (11) Plainview 21:57.30
9.  Ann Woockman (10) Bloomfield 21:58.40
10.  Faith Morris (10) Pender 21:59.00
11.  Ashley Ternus (11) Humphrey St. Francis 21:59.30
12.  Kaydi Daudt (11) Plainview 22:19.90
13.  Leah Podliska (10) Humphrey St. Francis 22:25.00
14.  Bailey Hurlburt (10) Battle Creek 22:25.30
15.  Jessica Lange (11) Crofton 22:34.30

Team Scores:

1. Bloomfield, 39
Coach: Duane Wilken
Bree Eisenhauer (10), 21:29.20
Ann Woockman (10), 21:58.40
Hannah Hubers (10), 22:40.60
Kate Bruns (9), 22:50.00
Ella McFarland (9), 24:51.50
2. Crofton, 47
Coach: Jayne Arens
Haley Arens (12), 19:24.40
Jessica Lange (11), 22:34.30
Kelsey Schieffer (9), 22:44.20
Alexis Boldenow (9), 23:50.70
Mariah Dather (11), 29:09.70
Hannah Steffen (12), 30:23.20
3. Stanton, 54
Coach: David Ernesti
Bailey Patterson (11), 21:04.80
Tenna Beel (12), 21:52.60
Lindsey Hoehne (9), 24:40.30
Amara Sholes (12), 25:00.20
Josilyn Padilla (11), 28:09.70
Alex Thelen (11), 30:33.60
4. Humphrey St. Francis, 56
5. Plainview, 64
6. Battle Creek, 85
7. Ponca, 118
8. Madison, 121
9. Wisner-Pilger, 131
10. Oakland-Craig, 155

 

 

BOYS:

District D-2:

Top 15 Individuals:

1.  Connor Arens (9) Crofton 17:24.48
2.  Tanner Arens (11) Crofton 17:26.79
3.  Hunter Bennett (9) Elkhorn Valley 17:30.57
4.  Parker Zach (11) Stanton 17:31.36
5.  Broderick Sieh (12) Stanton 17:41.30
6.  D’Von LaPointe (12) Winnebago 17:50.38
7.  Dylan Brogren (12) Winside 17:57.02
8.  Tyler Janssen (11) Crofton 17:58.49
9.  Zachary Bridges (12) BRLD 18:00.53
10.  Jared Bessmer (11) Osmond 18:00.65
11.  Brayden Effle (12) Elkhorn Valley 18:17.62
12.  Johnson Chishiba (9) Osmond 18:22.04
13.  Brayden Anderson (10) BRLD 18:24.88
14.  Jaden Sobotka (11) Plainview 18:33.12
15.  Calby Ruskamp (11) Wisner-Pilger 18:36.66

Team Scores:

1. Crofton, 34
Coach: Jayne Arens
Connor Arens (9), 17:24.48
Tanner Arens (11), 17:26.79
Tyler Janssen (11), 17:58.49
Max Boecker (12), 19:09.99
Colby Zuhlke (9), 19:42.07
Gabriel Potts (10), 20:46.19
2. BRLD, 63
Coach: Paul Timm (Coop w/Lyons-Decatur NE)
Zachary Bridges (12), 18:00.53
Brayden Anderson (10), 18:24.88
Reid Preston (11), 18:41.92
Micah Henschen (9), 19:27.33
Devin Hegge (10), 19:34.76
Zachary Hegge (9), 19:50.36
3. Winside, 81
Coach: Jennifer Kesting
Dylan Brogren (12), 17:57.02
Alex Carlson (10), 18:55.39
JaShaun Vyborny (12), 19:04.71
Carter Jensen (10), 19:44.97
Toby Heinemann (9), 20:19.18
Lane Damme (10), 20:55.19
4. Winnebago, 83
5. Elkhorn Valley, 88
6. Wisner-Pilger, 89
7. Osmond, 101
8. Stanton, 109
9. Madison, 142
10. Humphrey St. Francis, 154
11. Humphrey-Lindsay Holy Family, 190
12. Laurel-Concord-Coleridge, 192
13. Ponca, 252
14. Oakland-Craig, 252
15. Randolph, 275

 

We strive for accuracy. Report a typo, inaccuracy, or mistake here.

Share:
Comments